Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 571
Jak jeść z dzieckiem poza domem? | Mój Dietetyk - Dziecko

Umów się na wizytę:

531 270 891

lub zostaw wiadomość

Jak jeść z dzieckiem poza domem?

iStock_000012082540Small

Zajęci karierą zawodową coraz mniej czasu mamy na gotowanie w domu. Wybór posiłków dostępnych poza domem jest obecnie bardzo szeroki, więc z chęcią z tego korzystamy. Nie zawsze wyjście z małym dzieckiem do restauracji jest łatwe, dlatego zobacz, co zrobić, aby jedzenie poza domem było przyjemnym i zdrowym doświadczeniem.

Po pierwsze upewnij się, że twoje dziecko nie „umiera z głodu”. Głodne dzieci są niespokojne, a to oznacza, że oczekiwanie na stolik i jedzenie nie będzie zbyt przyjemne. Jeśli wyjście jest spontaniczne i nie masz czasu, by cokolwiek zaplanować, weź ze sobą jabłko, trochę suszonych owoców lub wafle ryżowe. Ta nieduża przekąska pozwoli dziecku zaspokoić pierwszy głód.

W sytuacji, gdy wyjście do restauracji jest z góry zaplanowane, dopilnuj by dzieci były w tym dniu wypoczęte. Jeśli cały dzień spędziliście w biegu i dzieci są zmęczone, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą marudne.

Dobrym pomysłem jest wybranie miejsca, w którym twoje dziecko dostanie jakieś zajęcie. Małe dzieci szybko się nudzą, co może utrudnić pobyt w restauracji. Coraz więcej restauracji wychodzi naprzeciw rodzinom z dziećmi i można w nich znaleźć kredki, kolorowanki, zabawki, stoliki z koralikami itp. Jeśli twoje dziecko niespecjalnie to interesuje, sama zadbaj o zajęcie dla niego. Przydatne mogą być książki, małe samochodziki lub figurki do zabawy, a garść słomek może zastąpić bierki.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko nie będzie chciało zjeść niczego z menu, przynieś ze sobą coś do jedzenia. Możesz też porozmawiać wcześniej z dzieckiem na temat tego, jakiego rodzaju potraw może oczekiwać, żeby nie było zbytnio zaskoczone.

Wiele restauracji oferuje specjalne menu dla dzieci Bywa tak, że dziecko wciąż chciałoby jeść tę samą potrawę. Jeśli chcesz, by spróbowało również innych, czytając kartę dań, możesz to robić selektywnie i proponować także potrawy ze zwykłego menu. Oczywiście możesz tak robić tylko do czasu, gdy twoje dzieci nie nauczą się dobrze czytać:)

Zaplanuj również co będziecie pili. Zestawy dla dzieci zawierają zazwyczaj jakiś napój. Jeśli twoje dziecko na co dzień nie pija słodkich napojów, możesz mu pozwolić od czasu do czasu zaszaleć i zamówić jakiś napój gazowany. Uważaj jednak: jeśli dziecko wypije go za dużo, będzie po obiedzie! Możesz też oczywiście zamówić wodę, sok lub mleko. Aby dziecko poczuło, że pije coś wyjątkowego, poproś o mleko czekoladowe lub sok z odrobiną wody gazowanej.

Jeśli masz małe dziecko, które przechodzi właśnie „bunt dwulatka”, jest to najgorszy moment na wyjście do restauracji, ponieważ maluch w dużym stopniu będzie absorbował Twoją uwagę i czas. W tym przypadku trzymajcie się miejsc nastawionych na wizyty dzieci lub zostawcie je w domu z nianią lub dziadkami.

Gdy twoje dziecko je niewiele, ale nie jest wybredne, możesz zamówić mu tylko przystawkę lub pozwolić jeść z twojego talerza. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie i stresu, i pieniędzy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie potrawy wybierać dla dziecka, gdy jecie poza domem, zapraszam do zapoznania się z drugą częścią artykułu: Co jeść z dzieckiem poza domem?

mgr Katarzyna Pałubicka, dietetyk

Zapamiętaj!

Brokuły są dobrym źródłem kwasu foliowego.