Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 571
Refluks u małych dzieci. Jak sobie pomóc dietą? | Mój Dietetyk - Dziecko

Umów się na wizytę:

531 270 891

lub zostaw wiadomość

Refluks u małych dzieci. Jak sobie pomóc dietą?


Czym jest refluks?
O refluksie żołądkowo-przełykowym mówimy wtedy, gdy dochodzi do wstecznego przemieszczania się zawartości żołądka do przełyku. Zjawisko to jest spowodowane opóźnionym opróżnianiem żołądka oraz zmniejszeniem napięcia zwieracza dolnego przełyku. Zwieracz dolny przełyku jest to mięsień, który znajduje się między żołądkiem a przełykiem, odpowiedzialny za blokowanie cofania pokarmu z żołądka.
Czy ulewanie to także refluks?

Z uwagi na to że zwieracz zaczyna prawidłowo funkcjonować dopiero około 12 stego miesiąca życia, ulewanie u niemowląt jest odruchem fizjologicznym, czyli naturalnym. Tylko jeżeli ulewanie nie ustępuje po ukończeniu pierwszego roku życia lub jest bardzo nasilone, należy zastanowić się nad inną jego przyczyną. W tym wypadku koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Inne przyczyny ulewania:

  • alergia pokarmowa na mleko
  • nawał pokarmu u matki
  • zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka
  • przekarmienie
  • zbyt krótkie przerwy między karmieniami
  • nieprawidłowa pozycja podczas karmienia

Nadmierne ulewania mogą prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przełyku, dlatego należy wprowadzić odpowiednie postępowanie zapobiegawcze.

Jak zminimalizować ulewania?

  • Odpowiednia pozycja podczas karmienia: główka dziecka powinna być ułożona mniej więcej pod kątem 30 stopni, zawsze wyżej niż reszta ciała.
  • W przypadku nawału mlecznego u kobiety karmiącej zaleca się odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu przed przystawieniem dziecka do piersi.
  • Zmiana rozkładu karmienia: posiłki częściej, ale mniejsze objętościowo.
  • Odpowiednia pozycja po zakończeniu karmienia: 10 minutowa pionizacja dziecka (podtrzymywanie w pozycji pionowej), aby umożliwić „odbicie” powietrza połkniętego podczas karmienia. Po zakończonym karmieniu nie należy kłaść dziecka na plecach. Dobrą pozycją jest leżenie na prawym boku z lekko uniesioną główką.

Kiedy wszcząć alarm?

Po ukończeniu pierwszego roku życia, kiedy dziecko wymiotuje i skarży się na ból brzucha, mamy do czynienia z refluksem patologicznym. W jego wyniku przełyk przez dość długi czas jest narażony na działanie kwaśnej treści żołądka.
Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? Mniej charakterystyczne objawy, takie jak: niepokój, płacz, niechęć do jedzenia, utrata łaknienia, niedożywienie, utrudnione połykanie, niedokrwistość, ciemne stolce, napady kaszlu, bezdech. Refluks często stwierdza się w przebiegu takich chorób jak: mukowiscydoza czy mózgowe porażenie dziecięce.

Refluks – leczenie dietetyczne:

Jeśli karmisz piersią – nie przerywaj tego sposobu karmienia. O pozytywnych aspektach karmienia czytaj tutaj. Po prostu zastosuj się do powyżej opisanych rad.
Jeśli dziecko pije z butelki – przede wszystkim sprawdź czy dziurka w smoczku nie jest zbyt duża. Stosuj specjalne mieszanki mlekozastępcze, które zawierają tzw. zagęstnik. Zwiększa on gęstość preparatu i utrudnia cofanie treści pokarmu. Preparaty to Bebilon AR, Bebiko Omneo, Enfamil AR, NAN AR, Nutrition Instant.
W żywieniu dzieci w okresie poniemowlęcym unikaj: wody gazowanej oraz produktów o działaniu wzdymających (cebula, czosnek, kapusta, brokuł, kalafior, warzywa strączkowe), które poprzez wytwarzanie gazów w okrężnicy będą wywoływać ucisk na żołądek. Objawy refluksu nasilają również: landrynki, soki cytrusowe, sok pomidorowy, mięta, ostre przyprawy korzenne, mocna herbata. Również alkohol i kawa prawdziwa, które w ogóle nie powinny pojawić się w żywieniu dziecka.
Podawaj do 10 posiłków dzieciom w wieku niemowlęcy i 5-6 posiłków dzieciom starszym.
Dzieci powinny unikać noszenia ciasnej odzieży, wykonywania ćwiczeń wymagających schylania się, stania na rękach, podnoszenia ciężarów i dużego wysiłku fizycznego.

Monika Frank – dietetyk

Zapamiętaj!

Kefiry i jogurty zawierają pożyteczne bakterie nazywane probiotykami. Usprawniają one pracę Twoich jelit.